Skip navigation links
Home
Students
Family
Schools
Employees
Divisions
Board
Careers
Calendars
Superintendent
Skip navigation links
Meet Our Staff
Lunch Menus
Elementary Calendar
Middle Calendar
High Calendar
Meal Requirements
Meal Prices
Meal Payments
Why Buy School Lunch?
School Wellness
Parent Resources
What's Happening
Nutrition Newsletters
Customer Satisfaction Surveys
Nutrition Education
Smart Snacks
Summer Feeding
M. Ann Levett, Ed.D.
Superintendent of Schools

Savannah-Chatham Co.
Public School System

208 Bull Street
Savannah, GA 31401
(912) 395-5600


Driving Directions:

208 Bull Street
(Admin. Offices)

2 Laura Avenue
(Board Meetings)

© 1998-present
All Rights Reserved
Why Buy School Lunch? 

 

A study has shown that students who buy school lunches are more likely to consume fruit, vegetables, and dairy foods than those who have lunches from home. Lunches from home are also more likely to have snacks high in sugar and/or fat and non-100% fruit juice. Research also suggests that participants in the NSLP consumed more calcium, vitamin A, Vitamin B6, and Vitamin B12 compared to those who did not participate.

 

 

 

 

Example Bag/Home lunch*

 

Elementary/Middle

High School

Bread (white), 2 slices
Turkey slices, 3oz
Potato Chips, (small bag)
Baby Carrots (6-8)
Fresh Apple (1)
Milk, 1/2 pint (at school)
Bag, napkin, etc
Labor, 15 minutes
 

 

$.23
$.79
$.36
$.50
$1.00
$.75
$.14
free

$.23
$.79
$.36
$.50
$1.00
$.75
$.14
free

Total Cost

 

$3.77

$3.77

Example School Lunch

 

 

 

Roasted Chicken, 2 oz

Red Rice, ½ cup

Whole Grain Roll

Baked Sweet Potato w/ whipped butter and brown sugar

Turnip Greens, ½ cup

Pineapple Berry Cup, ½ cup

Tropical Fruit, ½ cup

Milk, 8 oz

Plate, utensils and napkin

Service with a Smile

 

HOT

Age Appropriate Calories

No Trans Fat

Limited Saturated Fat

No Preparation Needed at Home

Total Cost

 

$2.25

$2.50

Total Savings

 

$1.52

$1.27

Total Savings per week

 

$7.60

$6.35

Total Savings per school year (180 days) 

$273.60

$228.60

 

*Prices used in examples are based on local averages, they may vary.

 

Comaparison of a Prepackaged Lunch to our School Lunch

School Lunch VS Commercial "Lunchables"

Elementary School Lunch

Prepackaged Lunch

COST

$2.25

As high as $3.99

Nutrient Content

low fat
low saturated fat
low in sodium
high in calcium zero trans fats

higher fat
higher saturated fat
higher sodium content trans fats

Variety Entrees

Up to 4 options daily

limited choices

Fruit/ Vegetables

2 fruits and 2 vegetables offered daily

generally lacks fresh fruit

Beverage

Milk varieties
high in calcium and Vitamin D

fruit drink

Food Safety

prepared under strict sanitary conditions

may not be held at correct temperatures in the classroom or locker

Service:

quick and easy

quick and easy

 

 This institution is an equal opportunity provider.