Skip navigation links
SCCPSS
Home
PTA
Resources
Admissions
Fine Arts
Grade Levels
Athletics
Faculty&Staff
STEAM Lab
Skip navigation links
Kindergarten
Physical Education
Pre-Kindergarten
Teachers/Staff
Arts
Counselors
Eighth Grade
EIP
Fifth Grade
First Grade
Fourth Grade
Gifted
School Nurse
Second Grade
Seventh Grade
Sixth Grade
Spanish
Special Education
Testing
Third Grade
Visual Arts
Writing Lab
Announcements
Calendar
Shared Documents
Links
Esther F. Garrison
School of Arts

649 West Jones Street
Savannah, GA 31401
Phone: (912) 395-5975
FAX:
(912) 201-5978

Aysha Parks,
Principal
Aysha.Parks@sccpss.com

Hours: Bell Times
Grades:
PK - 8th


Driving Directions

© 2012, All Rights Reserved
Esther F. Garrison School of Visual and Performing Arts > Faculty/Staff

 Staff Directory

    

Administration

Aysha Parks, Principal

Tracy Larroude, Assistant Principal

Front Office

Kilra Little,
Information Specialist

Shelonda Buggs,
Secretary

Phillip Price,
Administrative Secretary

School Nurse

Kanitha Black

Pre-Kindergarten

Jamie Fu

Shanequa Wright, Paraprofessional

Kindergarten

Larkin Smith

Rosalind Mainor, Paraprofessional

Hannah Gazaway

Latisha Thomas, Paraprofessional

Kelly Schubert

Antoinette Flournoy, Paraprofessional

1st Grade

Michelle Avendano

Celeste Provence

Megan Young

2nd Grade

Janet Cuttray

Amy Smith

Kayla Smith

3rd Grade

Katherine Flax

Sarah Lewis

Kaitlyn Prichard

Melanie Hoffman, Math

4th Grade

Glennda Shealey, Reading/ELA

Christine Ziegler, Reading/ELA

Karla Herrington, Math/Social Studies/Science

Janine Donovan, Math/Social Studies/Science

Heidi Knepper, Math

5th Grade

Sharon Cunningham, Reading & Social Studies

Danielle Rathbun, Math & Social Studies

Heather Cashwell, ELA & Social Studies

Matthew Range, Science & Social Studies

Mariam Westall, Math

6th Grade

Karen Malofy & Katherine Wells, ELA

Laura Beecher & Mariam Westall, Math

Diana Lewis, Science

Dr. Andrea Madison, Social Studies

7th Grade

Dr. Wanda Dixon, ELA

Susan Linton, Math

Laura Miller, Science

Sigbert (Shay) All, Social Studies

Angela Williams, Spanish

8th Grade

Tracy Hanson,
ELA/9th Grade Comp/Lit

Jae Gosney,
Math/Algebra

Greg Poole,
Science/ Physical Science

Stamata Karfakis,
Social Studies

Beth Tuck,
Accelerated Algebra/Geometry A

Gina Marchant & Maricela Rivera-Garrison,
Spanish I/Spanish II

Fine Arts

Music

Amanda Madson, General Music & Chorus

John Tisbert, Chorus

Michael Hutchinson, Band

Someari Benson-Jaja, Band

Katherine Devyatkin, Orchestra

Erica Gillette, Piano

Dance

Lauren McKowen, Ballet

LaShaundra Osborne, Modern

Theatre

Glenda Lanier

Alexandra Wambold

Visual Arts

Amy Kidane

Brianna Goldman

Connections

Jessica Horton, Computer Lab

Krista Harris, Writing Lab

Katherine Wells, Communications Lab

Latrisha Dukes, STEAM Lab

Maricela Rivera-Garrison, Spanish

Gina Marchant, Spanish

Debra Morrell, Physical Education

Jamie Salas, Physical Education

EIP

Kimberly Harder, Mariam Westall, & Kathryn Whitney

Gifted Education

Melanie Hoffman, Gifted Coordinator

Kathryn Whitney, K and 1st grade

Patricia Sullivan, 2nd grade

Beth Tuck, 4th grade

Randolph Smith, 3rd & 5th grade

Special Education

Barbara D’Angelo

Consweulo Davis

Kristina Johnson

Bridget Campbell, Paraprofessional

Special Education (Visually Impaired)

Shasheen McCarthy

Mary Ionas, Paraprofessional

Susan Root, Paraprofessional

Talibra Saures, Paraprofessional

Media Center

Tina Burns, Media Specialist

Lisa Richburg, Media Clerk

Counselor’s Office

Janet James

Ruby Pierce

Jacob Lightle

Delana Bonnell, Counselors’ Clerk

Speech-Language Pathologist

Social Worker

Psychologist

Dr. Pamela Ruchi

Raessha Stanley

Betsey Page

Testing Coordinators

Melanie Hoffman, Lead

Katherine Wells, Assistant

504 Coordinators

Melanie Hoffman, Elementary

Tracy Larroude, Middle

Academic Coach and RTI Coordinator

Heidi Knepper

Choice Program Coordinator

Jessica Horton, Lead

Melanie Hoffman, Assistant

ELL Coordinator

Janet James

Instructional Support

TBA, Teacher on Loan/Permanent Sub

Security Officer

Beverly Hicks

Custodial Staff

Rodney Gaines, Head

Jeffrey Hamilton, Assistant

Patricia Allen-Lawton

Carolyn McGirt

TBA

Cafeteria

Dominique Sterling, Manager

Joann Green

Rosemary Howard

Earlene Williams

Anita Wilson